Wynajem auta z OC sprawcy staje się w Polsce standardem, choć osoby poszkodowane powinny pamiętać i przestrzegać kilu spraw, które ułatwią im odzyskanie pieniędzy za poniesiony koszty wynajmu samochodu zastępczego. Przede wszystkim możemy wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy tylko na czas naprawy likwidacji szkody (od dnia oddania auta do warsztatu, aż do jego odbioru). Jeśli auto zostało całkowicie zniszczone to liczony jest okres aż do całkowitej wypłaty odszkodowania.
Nie bójmy się też jeśli firma ubezpieczeniowa zapyta czy prowadzimy własną działalność gospodarczą. Jest to nie ważna kwestia i każda osoba fizyczna, prawna, firma itp., której auto zostało uszkodzone wskutek kolizji może skorzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy wypadku. Nie powinniśmy też zgadzać się z tłumaczeniem, że przecież możemy korzystać z komunikacji miejskiej: autobusów czy pociągów. Dziś zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z prawa wynajmu auta z OC może skorzystać każda osoba nawet jeśli służyło ono do celów prywatnych i nie ważny jest w tym przypadku dostęp do publicznego transportu.
Pomimo tego stwierdzenia nie wszyscy ubezpieczyciele od razu zgadzają się na takie rozwiązanie lub znacznie utrudniają wypłatę za poniesione koszty z wynajmu auta. Możemy oczywiście tą kwestię rozwiązać sądowy procesem. Niektóre firmy wychodzą naprzeciw swoim poszkodowanym będzie posiadał również własne floty pojazdów zastępczych lub będzie nam proponowała wynajęcie samochodu zastępczego. Pamiętajmy jednak, że abyśmy później mogli myśleć o odzyskaniu pieniędzy za wypożyczenie musimy spełnić kilka warunków: przede wszystkim wynajęte auto musi nieć klasę nie wyższą od naszego i oczywiście możemy je użytkować tylko na okres likwidacji szkody. Dlatego czasem też warto spytać firmy ubezpieczeniowej o zasady użytkowania samochodu wynajętego z OC sprawcy (najważniejszą kwestią dla firm jest stawka za wynajem).